Diagnostyka wad i zniekształceń kończyn dolnych wrodzonych i pourazowych

Niekorzystne zmiany w sylwetce pojawiają się obecnie coraz częściej. Spowodowane są słabym umięśnieniem, dystonią  mięśniową lub nieprawidłowym nawykiem w utrzymaniu postawy ciała. Należy pamiętać, że z wady postawy się nie wyrasta i dlatego dzieci, u których taka powstanie wymagają dodatkowej porcji ruchu- ruchu korekcyjnego.

Najczęstsze wady postawy:

– plecy okrągłe

– plecy wklęsłe

– plecy płaskie

– skrzywienia boczne kręgosłupa (skoliozy)

– stopy płaskie, płasko-koślawe

– kolana koślawe lub szpotawe

– klatka piersiowa kurza lub wklęsła

 

Profilaktyka i Leczenie wad postawy oraz zaburzeńnarządu ruchu        

Najczęstsze wady postawy zlokalizowane w kręgosłupie u dzieci to: boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy okrągłe, płaskie, wklęsłe, okrągło-wklęsłe, kręcz karku, hiperlordoza szyjna, hiperkifoza piersiowa, hiperlordoza lędźwiowa i nadmierne pochylenie miednicy. W kończynach dolnych zaś wadami w znacznym stopniu zaburzającymi statykę ciała i pogarszającymi postawę są: kolana koślawe i szpotawe, stopy płaskie, wydrążone oraz płasko-koślawe.

W naszym centrum wykonujemy kompleksowe sesje rehabilitacyjne, oparte na diagnostyce aparatu ruchu i wadach postawy u dzieci i młodzieży:

-badanie manualne jak i przyrządowe na podoskanie

-badanie stabilności stawów oraz symetrii kończyn dolnych w celu określenia zaburzeń narządu ruchu

-odpowiednią terapię np. Masaż,taping, fizykoterapię dobieraną dla każdegopacjenta, czyli ultradźwięki laser

Terapia indywidualna

Indywidualna terapia z pacjentem, rozpoczyna się diagnostyką rodzaju schorzenia. Ćwiczenia prowadzone są przy wykorzystaniu specjalistycznych metod rehabilitacyjnych połączonych z odpowiednią profilaktyką i edukacją pacjenta.

W skład ćwiczeń indywidualnych wchodzą:

 • Ćwiczenia bierne

Są to ruchy w określonych stawach pacjenta, które wykonuje fizjoterapeuta. Zalecane są w początkowym okresie uruchamiania pacjenta z porażeniami i niedowładami mięśni, we wczesnym okresie uruchamiania stawu po zabiegu operacyjnym oraz innych schorzeniach, w których nie jest wskazany czynny ruch pacjenta.

 • Ćwiczenia czynno-bierne

Ruchy w stawach wykonuje fizjoterapeuta, podczas gdy pacjent aktywnie rozluźnia mięśnie. Stosuje się je w stanach pourazowych ze wzmożonym napięciem mięśniowym, który także może być przyczyną bólu.

 • Ćwiczenia prowadzone

Fizjoterapeuta prowadzi ruch ćwiczonej kończyny stosując techniki korekcyjne lub oporowe w celu wyrobienia prawidłowego wzorca ruchu lub wzmocnienia mięśni.

 • Ćwiczenia wspomagane

Fizjoterapeuta prowadzi ruch odciążając ćwiczoną kończynę, a Pacjent współdziała w wykonywaniu ruchu w miarę możliwości. Wskazania obejmują osłabienie siły mięśniowej.

 • Relaksacja poizometryczna

Metoda służąca do zniesienia przykurczu tkanek miękkich, który może stanowić duże ograniczenie ruchomości w stawie.

 • Reedukacja chodu

Wnikliwa analiza chodu, wyrobienie prawidłowego wzorca chodu, wyuczenie optymalnego sposobu poruszania się za pomocą balkonika, kul, laski lub innych pomocy protetycznych.

Drenaż limfatyczny

Jest nieocenioną pomocą w trakcie leczenia niewydolności. Celem tego masażu jest mechaniczne przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz przyczynia się szybszego do usuwania toksyn z organizmu. Drenaż ma za zadanie przywrócenie równowagi wodno-elektroliowej w przestrzeniach międzykomórkowych, dzięki czemu nie pozwala na gromadzenie się złogów. Limfa z łatwością zostaje odprowadzona, a wraz z nią wszystkie produktu przemiany materii.

Daje efekt odżywionego i dotlenionego organizmu, a także zażegnania uczucia ociężałych, bolących nóg. Człowiek po takim zabiegu jest jak nowonarodzony, lekki, odprężony.

Rehabilitacja

Proces przywracania sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej. W wielu przypadkach cel ten ogranicza się do zwiększenia komfortu, jeśli powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Działania podejmowane przez rehabilitantów mają na celu dostarczenie bodźców – są to najczęściej działania z zakresu fizjoterapii, a więc w pewien sposób stymulujące określone tkanki. W założeniu ma pobudzić je do normalnego, prawidłowego funkcjonowania, gdy doskwiera ból, jesteś po urazie, kontuzji lub właśnie tego chcesz uniknąć.

Wskazania:

 • Uszkodzenia zamknięte tkanek miękkich: stłuczenia, uszkodzenia jednostki ścięgnisto-mięśniowej (np. naciągnięcia, naderwanie mięśni)
 • Skręcenia i zwichnięcia stawów
 • zapalenie i zerwanie ścięgna Achillesa
 • skręcenie kostki
 • naderwanie więzadła ACL
 • zapalenie ścięgna podeszwowego (ostroga piętowa)
 • deformacje palców stóp (halluxy, palce młotkowate)
 • płaskostopie

Gimnastyka korekcyjna

Statystyki biją na alarm 80 – 90 % dzieci i młodzieży ma wadę postawy!

Przyczyną wad postawy jest głównie mała aktywność ruchowa, przeciążenie pleców ciężkimi tornistrami szkolnymi, złe nawyki higieniczne i żywieniowe. Najbardziej zagrożone są dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz dojrzewania. Ich zaniedbanie może w przyszłości wywołać poważne problemy narządu kostno-stawowego.Trafna diagnoza, wczesna profilaktyka lub odpowiednia terapia pozwoli nam uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Warto już dziś zainwestować w zdrowie młodych organizmów, by potwierdzić znane powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Na czym polegają zajęcia z korekcji wad postaw?

Na zajęciach z korekcji wad postaw fizjoterapeuta przeprowadzi szereg ćwiczeń mających na celu naukę przyjmowania poprawnej postawy, wzmocni mięśnie osłabione, rozciągnie mięśnie przykurczone, nauczy poprawnych wzorców ruchowych.

Jak często dziecko powinno uczęszczać na zajęcia?

Częstotliwość zajęć dobierana jest indywidualnie przez terapeutę. Najczęściej mamy zintensyfikowane zajęcia przez pierwszy miesiąc (około 2-3 zajęć w tygodniu) i wraz z szybkim przyswojeniem wiedzy i zaangażowaniem dziecka jak również rodziców w pracę w domu zmniejszamy częstotliwość do 1 – 2 zajęć w tygodniu.

Najlepiej na pierwszą wizytę przygotować się w dokumentację medyczną (jeśli taką posiadamy): skierowanie na rehabilitację, wyniki badań, badania obrazowe, karty choroby, wypisy ze szpitala.

Strój: wygodny, nie krępujący ruchów, odsłaniający bądź dający łatwy dostęp do części ciała (np. do zabiegów na kolano – krótkie spodenki). Na miejscu jest możliwość przebrania się.

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Wkładki pomagają w utrzymaniu właściwej formy stopy, harmonizują obciążenie oraz odciążają miejsca na stopach, które uległy przeciążeniu lub deformacji struktur stóp. W sposób mechaniczny wspomagają stopę, która jest pod negatywnym wpływem rożnych czynników, takich jak nadmierna pronacja/suplinacja, ograniczeń ruchomości stawów, czy przebytych mikrourazów.

 

Ortezy i odciążenia

Stopy wzmacniają liczne więzadła i to ich osłabienie powoduje powstawanie zniekształceń stopy.

Niektóre z nich występują od urodzenia, lecz większa cześć deformacji stopy wykształca się przez całe nasze życie poczynając od niewygodnego, niedopasowanego obuwia kończąc na powstających schorzeniach. Poprzez deformacje stóp powstają liczne zrogowacenia, odciski, które swoją bolesnością powodują przeciążenia stawów.Przez dobranie odpowiednich ortez możemy skorygować lub usunąć skutki tych zniekształceń. W tym celu wykorzystuję ortezy silikonowe i polimerowe. Istnieje również możliwość wykonania indywidualnych na życzenie klienta pod konkretne schorzenie.

Kinesiotaping

Innowacyjna metoda dynamicznego plastrowania ma znaczący wpływ na wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych. Kinesiology taping rekomendowany jest jako metoda zmniejszania bólu i nienaturalnych odczuć skóry i mięśni. Taping redukuje obrzęki i zastoje limfatyczne, wspomaga naturalną pracę mięśni. Do wykonania tego zabiegu używane są elastyczne plastry wykonane z wysokiej jakości bawełny, przepuszczające powietrze. Są wodoodporne, dzięki czemu są wytrzymałe i aktywne przez kilka dni. Nalepiony na skórę plaster działa na zasadzie wywołania zjawiska fali, której siła zależy od miejsca przyklejenia. Pod wpływem tych fal, w skórze dochodzi do intensywnego ukrwienia i lepszego odtransportowania limfy, wzrasta napięcie komórkowe i zostają przyspieszone procesy przemiany materii. Dzięki temu struktura tkanek w miejscu przylepienia plastra ulega znacznej poprawie, następuje wyrównanie napięcia mięśniowego i przywrócenie ich funkcjonalności, a przede wszystkim dzięki oddziaływaniu na receptory odpowiedzialne za przenoszenie informacji o bólu następuje prawie natychmiastowe działanie przeciwbólowe.